Klosterlunden 103
,
Næstved
Se galleri
Klosterlunden 103
,
4700
Næstved
Modelfoto
Åbningstider
Huset har premiere søndag d. 30/8 kl. 13-15 - herefter åbent hver søndag kl. 13-15
Sidste åbningstider
Udstillingshuset har sidste åbningsdag den

Her er udsigten ikke noget, I kun nyder fra terrassen

Klosterlunden 103 tager udgangspunkt i noget, man ikke kan bygge sig til: beliggenheden og udsigten. Derfor er huset disponeret, så opholdsrummene får lov til at udnytte omgivelserne, mens niveauforskelle, ekstra loftshøjde og høje vinduespartier skaber en boligoplevelse, der ændrer sig, når man bevæger sig gennem huset.

Åbningstider:

Huset har premiere søndag d. 30/8 kl. 13-15 - herefter åbent hver søndag kl. 13-15

Huset er til salg!

Pris:

Husets højdepunkter

Udsigt – når omgivelserne bliver en del af hjemmet

Har man en god udsigt, er det næsten synd ikke at bygge efter den. I Klosterlunden 103 er udsigten tænkt ind som en aktiv del af oplevelsen af huset.

Det betyder, at blikket får lov til at bevæge sig videre ud end husets fire vægge, og at omgivelserne bliver en del af hverdagen – fra morgenkaffen til aftensmaden. For jer, der står med en byggegrund med en særlig udsigt, er pointen værd at tage med: Start ikke kun med plantegningen. Start med grunden. Det rigtige hus skal nemlig også passe til det, der ligger udenfor vinduerne.

Nedtrappet opholds- og voksenafdeling – niveauforskellen gør noget ved hele huset

Den nedtrappede del med stue, køkken og voksenafdeling skaber et naturligt skift i huset og giver de centrale rum deres egen identitet. Sammen med den ekstra loftshøjde og overvinduespartierne bliver oplevelsen mere dramatisk og arkitektonisk, uden at hverdagen bliver besværlig.

Det viser også en anden måde at tænke planløsning på. Et hus behøver ikke være én lang, flad bevægelse fra rum til rum. Niveauforskelle kan bruges til at skabe zoner, understrege udsigten og give forskellige dele af boligen hver sin stemning. Det er sådan en løsning, der er svær at forstå på papiret – og meget nem at forstå, når man står midt i den.

Overdækket indgangsparti – en bedre velkomst i al slags vejr

Det overdækkede indgangsparti giver huset en tydelig ankomst og jer et sted at stå i læ, mens døren bliver låst op. En lille luksus på solskinsdage. En noget større luksus i november. Når indgangen tænkes ind som en del af arkitekturen fra begyndelsen, får I samtidig en mere indbydende overgang mellem ude og inde. Det er en af de løsninger, der ikke nødvendigvis tager mest plads på tegningen, men som I kommer til at bruge hver eneste dag.

Fakta om

Klosterlunden 103

,

4700

Næstved

Hustype
Vinkelhus
Areal bolig / grund
172
/
1.143
Carport
48
Garage
Overdækket terrasse
22
Nej
Tagkonstruktion
Huset udføres med udhæng og murede gavle. 25 gr. taghældning.
Mursten
RT 491 Graystone ReClay
Vinduer
Rationel AURAPLUS PREMIUM, Træ/Alu vinduer og døre, 3-lags ruder. I farven hvid indv. (Ral 9010) og sort udv. (Noir 900 Sablé)
Tag
Sorte betontagsten
Varmekilde
Fjernvarme
Energimærke
Antal værelser
4
Afstand til skole
2100
Klinker
Pamesa Erding Silver Matt
Gulve
Hybel 300 - Timberman Brighton
LCA værdi
6,0 Kg CO2 eq./m2/år* LCA-værdien er angivet på huset, dertil kommer materialeforbrug til håndtering af jordbundsforhold.

Andre udstillingshuse på Sjælland

Andre udstillingshuse i Østjylland

Andre udstillingshuse i Nordjylland

Andre udstillingshuse i Syd- og Sønderjylland

Andre udstillingshuse i Vestjylland

Andre udstillingshuse på Fyn

Se huset
Sidste chance

Klosterlunden 101

4700

Næstved

Åbningstider:
Klik for at se åbningstider
Areal:
193
Værelser:
4
Saddeltag/valmtag
Se huset
Sidste chance

Vores Første Hybel - Uglebakken 3

4140

Borup

Åbningstider:
Klik for at se åbningstider
Areal:
140
Værelser:
3
Saddeltag/valmtag
Se huset
Sidste chance

Uglebakken 2

4140

Borup

Åbningstider:
Klik for at se åbningstider
Areal:
199
Værelser:
4
Funkishus

Se vores katalog og drøm videre hjemme på sofaen

Det er nemt, hurtigt og kun et klik væk. Hent kataloget herunder og lad rejsen begynde.